Instalace a post instalační proces
Již je tomu pár dní kdy jsem v tomto článku prezentoval příchod nových Windows 11, které díky leaku mohu používat už několik dní. Dnes bych chtěl shrnout poznatky běžného uživatele na tento nový systém.
Především jsem velmi spokojen se stabilitou systému, který i přes některé mouchy běhá opravdu stabilně a rychle. Podle mých dojmů až tak o 20 – 30 % rychleji jak starší Windows 10. Naprosto ohromující je rychlost instalace, která mi od spuštění z flash (Kingston DataTraveler MicroDuo3 G2 64GB – USB 3.0) do samotného startu systému k plnému používání trvala skoro neuvěřitelných 7 minut.
Instalační proces i post-install proces je prakticky stejný jako u Windows 10 včetně původního průvodce. Těžko říct, zda Microsoft s tímto něco ještě do budoucna provede, vzhledem k tomu, že prvotní instalce z flashky je prakticky beze změny již od dob Windows 7. Post instalační proces Vás provede klasickými dotazy na sběr dat, možností připojení k wifi síti a mimojiné možnosti připojit online účet Microsoft, který dokáže i stáhnout případnou licenci na daný stroj. Můj Dell Latitude 5510 byl dodáván s Windows 10 a tudíž s licencí nebyl sebemenší problém.
Instalační proces jak již bylo zmíněno se nezměnil po vizuální stránce. Jak je vidět z následující galerie. Za kvalitu snímků se omlouvám, fotil jsem jenom mobilem.
Tato fáze instalace je naprosto totožná s tím na co jste zvyklí již z dob Windows 7. Možnosti obnovy systému jsem zatím nezkoumal, ale dá se předpokládat, že nástroje v ní budou také totožné. Toto může být dáno i tím, že se jedná o instalaci systému, který nebyl oficiálně vydán (instalace probíhala ze zmíněného Leaku z minulého článku), nicméně jsem již nainstaloval i veřejně dostupnou betu (Build 22000.51), který instalační proces má také stejný.
Post instalační proces jak již bylo zmíněno je také totožný s předchozími verzemi jen v novém kabátku aka Windows 11, odlehčené a tak nějak líbivější. Následující galerie mluví za své.
Start systému Start systému Start systému Výběr regionu Možnosti usnadnění již po startu Výběr rozložení klávesnice Čeština nechybí Možnost dalšího rozložení klávesnice Připojení k wifi Zadání hesla wifi Wifi Připojena Kontrola aktualizací Nastavení personalizace Přihlášení k Microsoft účtu Vytvoření přihlašovacího pinu Nastavení pinu Možnost obnovy dat z OneDrive Povolení lokalizace přes GPS Nastavení vyhledávání zařízení Povolení zasíláná diagnostiky Nastavení rozpoznávání psaného textu Další diagnostiky Povolení využívat reklamní ID Volitelné nastavení Nastavení OneDrive zálohování Konec nastavení Závěrečná automatická nastavení Závěrečná automatická nastavení Závěrečná automatická nastavení Závěrečná automatická nastavení Závěrečná automatická nastavení Závěrečná automatická nastavení Závěrečná automatická nastavení Závěrečná automatická nastavení Závěrečná automatická nastavení Přihlašovací obrazovka Nová start nabídka
Na závěr dnečního článku bych chtěl znovu upozornit, že oficiální insider buildy nejsou určeny pro produktivní počítače a vysoce se nedoporučuje jejich instalace na ně. V dalším článku Vám ukážu jaké novinky na nás čekají v některých z dalších verzí.